Ållebergsgymnasiets
UF-företag

En möjlighet för elever att lära sig driva
sitt allra första egna företag

Ållebergsgymnasiets
UF-företag

En möjlighet för elever att lära sig driva
sitt allra första egna företag

   

   

 Sociala medier

  Följ våra UF-företag i sociala medier 

   

   

 Sociala medier

   Följ Ållebergsgymnasiets flöden

Elever som går på Ekonomi-, Handels- eller Industritekniska programmet får under deras sista år på Ållebergsgymnasiet skapa ett eget UF-företag. Detta ger eleverna i sin tur en unik möjlighet till att testa på hur det faktiskt är att driva sitt alldeles egna företag men även vad allt detta kan innebära! På denna sida visas därför våra elevers egna UF-företag upp där varje affärsidé presenteras, dem vanligaste frågorna besvaras och vilka lärdomar arbetet bidragit till.
Vinnare vid E-week 2022

Vinnare vid E-week 2022

Förra veckan var det äntligen dags för E-week. Under fredagen nalkades det prisutdelning för samtliga UF-företag i Skaraborg och vi kan stolt meddela att totalt kammades åtta priser hem som både...

Rolling Decor UF

Rolling Decor UF

1. Vad är er affärsidé? Rolling Decor UF erbjuder snygg och trendig styling till din bil för dig som är redo att ta din bil till en ny nivå. Produkterna är dessutom i bra kvalité till ett bra pris,...

Lignum UF

Lignum UF

1. Vad är er affärsidé? Vår affärsidé är att tillverka en miljövänlig inredningsdetalj anpassningsbar för olika användningsområden samt årstider, stilar och högtider. 2. Hur kom det sig att ni valde...

RopeDesign UF

RopeDesign UF

1. Vad är er affärsidé? Vår affärsidé är att erbjuda varje individ med behov, en stilren heminredning. Inredningen är gjord för hand av återvunna konservburkar och trendigt sisalrep. 2. Hur kom det...

Stearic UF

Stearic UF

1. Vad är er affärsidé? Vad är er affärsidé? Vår affärsidé är att Vi erbjuder personliga ljus med dolda budskap tillverkade av 100 procent återvunnet stearin. Ljusen är en fin present som skapar en...

Reuse UF

Reuse UF

1. Vad är er affärsidé? Vi på Reuse UF erbjuder inredning i form av vaser och ljusstakar tillverkade av återanvända glasflaskor till förmånliga priser. Vi vänder oss till designmedvetna personer med...

Padel Movement UF

Padel Movement UF

1. Vad är er affärsidé? Vi är Padel Movement UF och vår affärsidé är: Vi erbjuder padel lektioner med erfaren tränare för både nybörjare samt mer avancerade spelare, vi erbjuder även roliga...

Smash Padel UF

Smash Padel UF

1. Vad är er affärsidé? Smash Padel UF ser till att du som padelspelare kan koncentrera dig på spelet, medan vi fixar det utanför. Ett kit med padelhandduk, två svettpand, ett rör med bollar från...

RePlay UF

RePlay UF

1. Vad är er affärsidé? Vår affärsidé på RePlay UF är att erbjuda modern heminredning av vinylskivor, med en vision att skapa ett mer hållbart samhälle med inredning som passar alla. 2. Hur kom det...

Läder Design UF

Läder Design UF

1. Vad är er affärsidé? Vår affärsidé är att tillverka stilrena nyckelringar i läder till ett bra pris, där kunden får välja sitt eget tryck. Tack vare vårt låga pris riktar vi oss till samtliga...

Grytlappen UF

Grytlappen UF

1. Vad är er affärsidé? Vi är Grytlappen UF och vår affärsidé är att tillverka och sälja hemmagjorda grytlappar. De kommer vara både värmetåliga och gjorda av återvunna gardiner, samt ett utbud av...

Deco UF

Deco UF

Vad är er affärsidé? Vår affärsidé är att sälja unika och användbara inredningsdetaljer i olika matta kulörer. Hur kom det sig att ni valde att starta just detta UF-företag? Vi ville göra...

Tetch Design

Tetch Design

  Vad är er affärsidé? Hos oss på Tetch Design kan du designa ditt egna personliga smycke med hjälp av alla våra olika berlocker. Alla kedjor och berlocker är nickelfria. Tetch Design...

Sticare UF

Sticare UF

Vad är er affärsidé? Vår affärsidé är att sälja färgglada, fina och festliga sticker med syfte att glädja våra kunder och sprida positivitet. Dessutom fyller klistermärkena en viktig funktion då de...

Smart Wash UF

Smart Wash UF

  Vad är er affärsidé? Vi på Smart Wash UF vill underlätta för dig som kund som har besvär med att strumpor försvinner eller blandas ihop med andra i tvätten. Med vår kvalitativa miljöanpassade...

Horse Decor UF

Horse Decor UF

Vad är din affärsidé? Min affärsidé är ”Med hjälp av återanvända hästskor tillverkar jag mysiga inredningsdetaljer som passar in i varje hem oavsett om man är hästintresserad eller inte. Hur kom det...

Vinster i UF-mässan Skaraborg 2021

Vinster i UF-mässan Skaraborg 2021

Under en period tidigare i mars anordnades E-week, där Ung Verksamhet bjöd in tittare till en digital UF-mässa, med särskilt stort fokus under vecka 11-12. Mässan avrundandes med en prisutdelning...