Vård- och omsorgsprogrammet

 

Vi arbetar med människan i centrum.

Vård- och omsorgsprogrammet är ett yrkesprogram, utbildningen som ger dig kunskap om hur människan fungerar både kroppsligt, psykologiskt och socialt. Inom programmet läser du kurser som förbereder för högskolestudier.

Efter avslutad utbildning kommer du att ha de kunskaper som behövs för att arbeta inom hälso- och sjukvård och socialtjänst som undersköterska. Du kan även ansöka om bevis om skyddad yrkestitel för undersköterska från Socialstyrelsen. 

 

 

Vård- och omsorgscollege (VO-college)

Ållebergsgymnasiets Vård- och omsorgsprogram är certifierat inom VO-College. Det betyder att det finns god samverkan mellan arbetsgivare inom vård och omsorg, fackliga representanter och utbildningsanordnare. Du som elev får en efterfrågad utbildning med möjlighet till olika karriärvägar. Läs mer om VO-college.

 

Körkorts bidrag

Du har möjlighet att få 5000 kronor i bidrag till ditt körkort och det ingår 16 veckors APL – arbetsplatsförlagt lärande. Utbildningen ger goda förutsättningar för anställning som undersköterska inom akutsjukvård, hemvård, psykiatri, äldreboende, gruppboende och personlig assistans. Du har med dig grundläggande behörighet till högskolan vilket kan leda till yrken som t.ex. Polis, arbetsterapeut, sjuksköterska, tandhygienist, socionom, psykolog, lärare, fysioterapeut och yrken inom räddningstjänst. Klicka här för att komma till skolverket – Vård- och omsorgsprogrammet

 

Yrkes- SM i Vård- och omsorg

Vid flera tillfällen har Ållebergsgymnasiet arrangerat deltävlingen inför Yrkes-SM. Vid fyra tillfällen har Ållebergsgymnasiets elever gått vidare till Yrkes-SM. 

Yrkes-SM arrangeras av SKL, Kommunalförbundet, Vårdföretagarna och VO-college.

Läs mer här: https://www.yrkessm.se/ 

https://www.vo-college.se/vad-vi-arbetar-med/yrkestavlingar/yrkes-sm

Intervjuer med före detta elever på Vård- och omsorgsprogrammet 

Vad gör du nuförtiden?

Wilma Carlsson 

Vad gör du nuförtiden?

Johanna Eriksson

Fem snabba frågor

Ålder:    21
Bostadsort:    Falköping
Utbildning:    Vård- och omsorgsprogrammet
Jobb:  Stödassistent inom avdelning funktionsnedsättning
Framtidsdröm:  Studera för att kunna arbeta som barnmorska. 

Fem snabba frågor

Ålder:    27
Bostadsort:    Falköping
Utbildning:   Vård- och omsorgsprogrammet, Psykiatriskt omvårdnadsprogram – psykisk hälsa med inriktning mot särskild problematik samt Tandsköterskeutbildning
Jobb:  Tandsköterska på folktandvården Falköping

Kontakt

Programsamordnare

Else-Britt Persson
else-britt.persson@edu.falkoping.se
0515 – 88 61 18

Gabriella Pirklbauer
gabriella.pirklbauer@edu.falkoping.se
0515-88 61 19

 

SYV

Thomas Huss
thomas.huss@falkoping.se
0515 – 88 62 97

Maria Lindlöf
Vård och omsorgslärare
maria.lindlof@falkoping.se

Monica Wallin
Hälsopedagogik
monica.wallin@falkoping.se