Vård- och omsorgsprogrammet

 

Vi arbetar med människan i centrum.

Vård- och omsorgsprogrammet är ett yrkesprogram. Inom programmet kan eleverna läsa kurser som förbereder för högskolestudier. Efter examen från programmet ska eleverna ha de kunskaper som behövs för att arbeta inom hälso- och sjukvård och socialtjänst. Inom programmet ska eleverna också ges möjligheter att läsa kurser som förbereder för högskolestudier inom främst dessa områden.

Utbildningen ger dig kunskap om hur människan fungerar både kroppsligt, psykologiskt och socialt.

 

 

VO-College

Ållebergsgymnasiets Vård- och omsorgsprogram är certifierat inom VO-College. Det betyder att det finns god samverkan mellan arbetsgivare inom vård och omsorg, fackliga representanter och utbildningsanordnare. Du som elev får en efterfrågad utbildning med möjlighet till olika karriärvägar. Läs mer om VO-college.

Du har möjlighet att få 5000 kronor i bidrag till ditt körkort och det ingår 16 veckors APL – arbetsplatsförlagt lärande. Utbildningen ger goda förutsättningar för anställning inom akutvård,hemvård, psykiatri, äldreboende, gruppboende och personlig assistans. Du har även möjlighet att skaffa dig grundläggande behörighet till högskolan vilket kan leda till yrken som t.ex. Polis, arbetsterapeut, sjuksköterska, tandhygienist, socionom, psykolog, lärare, sjukgymnast och yrken inom räddningstjänst. Klicka här för att komma till skolverket – Vård- och omsorgsprogrammet

VO-elev från Falköping tog en bronsmedalj Yrkes-SM 2014
Elever vid Ållebergsgymnasiet har deltagit i deltävlingarna inför Yrkes – SM inom Vård och omsorg sedan 2010. Eleverna har vunnit tre av deltävlingarna och därmed gått vidare till Yrkes-SM. Yrkes-SM arrangeras av SKL, Kommunalförbundet, Vårdföretagarna och VO-college. VO – programmet på Ållebergsgymnasiet har arrangerat deltävlingen inför Yrkes-SM vid tre tillfällen 2014, 2016 och 2018.

Intervjuer med före detta elever på Vård- och omsorgsprogrammet 

Vad gör du nuförtiden?

Wilma Carlsson 

Vad gör du nuförtiden?

Johanna Eriksson

Fem snabba frågor

Ålder:    21
Bostadsort:    Falköping
Utbildning:    Vård- och omsorgsprogrammet
Jobb:  Stödassistent inom avdelning funktionsnedsättning
Framtidsdröm:  Studera för att kunna arbeta som barnmorska. 

Fem snabba frågor

Ålder:    27
Bostadsort:    Falköping
Utbildning:   Vård- och omsorgsprogrammet, Psykiatriskt omvårdnadsprogram – psykisk hälsa med inriktning mot särskild problematik samt Tandsköterskeutbildning
Jobb:  Tandsköterska på folktandvården Falköping

Kontakt

Programsamordnare

Else-Britt Persson
else-britt.persson@edu.falkoping.se
0515 – 88 61 18

Gabriella Pirklbauer
gabriella.pirklbauer@edu.falkoping.se
0515-88 61 19

 

SYV

Thomas Huss
thomas.huss@falkoping.se
0515 – 88 62 97

Maria Lindlöf
Vård och omsorgslärare
maria.lindlof@falkoping.se

Monica Wallin
Hälsopedagogik
monica.wallin@falkoping.se