Kontakta oss!    0515-88 60 00

Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till all administrativ personal på Ållebergsgymnasiet

 

Ållebergsgymnasiet har en personalstyrka på nästan 200 personer som jobbar med allt från undervisning, vaktmästeri och skolrestaurang till schemaläggning, administration och mycket mer. Du är alltid välkommen att kontakta Ållebergsgymnasiets expedition om du vill ha hjälp med något eller söker någon. Har du frågor, idéer eller synpunkter så mailar du dessa till alleberg@falkoping.se

Postadress/Fakturaadress:
Falköpings Kommun
Ållebergsgymnasiet
521 81 FALKÖPING

Leveransadress:

Falköpings Kommun
Ållebergsgymnasiet
Luttragatan 8
521 44 FALKÖPING

Besöksadress:

Fredriksbergsvägen 36

Expeditionens öppettider:
Må – Fre 08.00 – 16.00

Skugga ett program

Vill du hälsa på oss här på Ållebergsgymnasiet och besöka ett program eller inriktning kan du kontakta oss på nedanstående länk.

Skolledning

Torbjörn Karlsson

Torbjörn Karlsson

Gymnasiechef

torbjorn.karlsson@falkoping.se
0515 – 88 60 05

Verksamhetsansvar:
Skol- och boendefrågor kring RIG Volleyboll
NIU fotboll
Bibliotek
Elevföreningar
Marknadsföring
Aktivitetsansvar
Studie- och yrkesvägledare

Jan Callenvik

Jan Callenvik

Rektor

jan.callenvik@edu.falkoping.se
0515 – 88 61 44

Verksamhetsansvar:
Gymnasiesärskolan
Naturvetenskapligaprogrammet
Teknikprogrammet
Teknikcollege
T4
Industritekniska programmet – Trä

Harriet Nilsson

Harriet Nilsson

Rektor

harriet.nilsson@falkoping.se
0515 – 88 60 10

Verksamhetsansvar:
Bygg- och Anläggningsprogrammet
El- och Energiprogrammet
Ekonomiprogrammet
Handelsprogrammet

Peter Ström

Peter Ström

Rektor

peter.strom@falkoping.se
0515 – 88 60 04

Verksamhetsansvar:
Barn- och fritidsprogrammet
Estetiska programmet
Samhällsvetenskapsprogrammet
Fordons- och transportprogrammet

Staffan Wiljergårdh

Staffan Wiljergårdh

Rektor

staffan.wiljergardh@edu.falkoping.se
0515 – 88 60 02

Verksamhetsansvar:
IM-språk
Vård & omsorg
Vård och Omsorgscollege

Jonas Wåhlberg

Jonas Wåhlberg

Rektor

jonas.wahlberg@falkoping.se
0515 – 88 60 12

Verksamhetsansvar:
IM4
Introduktionsprogrammet –
G-gruppen

Administration

Helen Dahlstrand

Helen Dahlstrand

Administratör

helen.dahlstrand@falkoping.se
0515 – 88 62 00

Personal- och lönefrågor
Ansökningar inackorderingstillägg
Inackorderingsblankett

Birgitta Fridolfsson

Birgitta Fridolfsson

Administratör

birgitta.fridolfsson@falkoping.se
0515 – 88 60 07

Receptionen i A-huset
Elevskåp
Interninfo

 

 

 

Birgitta Hermansson

Birgitta Hermansson

Administratör

birgitta.hermansson@falkoping.se
0515 – 88 60 01

Ekonomihantering
Elev- och betygsregistrering

Annica Karlsson

Annica Karlsson

Administratör

annica.karlsson@falkoping.se
0515 – 88 60 03

Receptionen i A-huset
Gymnasieelevernas resor
CSN-rapporter
Prövning
Anmälan till prövning – blankett
Information elevresor

 

Schemaläggare

Per Erik Almvärn

Per Erik Almvärn

Schemaläggare

schemalaggare@edu.falkoping.se
0515-88 60 16

 

Studentsamordnare

Ellen Mantler

Ellen Mantler

Studentsamordnare

ellen.mantler@falkoping.se
0515 – 88 60 67

 

Intendent

Christer Larsson

Christer Larsson

Intendent

christer.ke.larsson@falkoping.se
0515 – 88 60 08

 

Aktivitetsansvar

Kommunens aktivitetsansvar finns till för ungdomar mellan 16-20 år som inte har påbörjat eller fullföljt ett gymnasieprogram.
För att omfattas av aktivitetsansvaret är ungdomen

  • 16 – 20 år
  • Folkbokförd i Falköpings kommun
  • Har fullgjort sin skolplikt
  • Ej påbörjat eller fullföljt nationellt gymnasieprogram

Aktivitesansvarig kommer löpande att kontakta ungdomar i syfte att erbjuda lämpliga åtgärder. Det går även att kontakta ansvariga på egen hand.

Sofia Wallin

Sofia Wallin

sofia.wallin@falkoping.se
0515 – 88 60 97

 

Vaktmästare

Sten-Ove Eriksson

Sten-Ove Eriksson

Vaktmästare

sten-ove.eriksson@falkoping.se
0515 – 88 60 99

Yousef Taha

Yousef Taha

Vaktmästare

yousef.taha@falkoping.se
0515-88 60 09