Ållebergsgymnasiets elevambassadörer är skolans ansikte utåt och finns till framförallt för årskurs 9 inför deras gymnasieval. Tillsammans besöker ambassadörerna grundskolor och ger information om hur det är att gå på Ållebergsgymnasiet.

Eftersom rådande läge gäller och inga besök på Ållebergsgymnasiet just nu kan ske har elevambassadörerna fått en egen sida på Ållebergsgymnasiet.se. Hit kan du som elev i högstadiet maila dina frågor och funderingar du kan tänkas ha inför Ditt gymnasieval! Undrar du hur lokalerna ser ut, hur gymnasieskolan skiljer sig från grundskolan eller vad du kan förvänta dig som elev här hos oss? Maila din fråga till någon av våra elevambassadörer så får du svar av en elev som går på skolan.

Förutom att maila din fråga kan du så småningom se uppkommande event som ambassadörerna kommer att delta på och vilken dag just din skola får besök!

OBS! Har du frågor om behörighetskrav eller liknande, vänd dig då till din SYV.