Under tre dagar, mellan 10–12 maj, visade över 170 av Sveriges yrkesskickligaste ungdomar upp sina färdigheter inom 30 olika yrken. Årets evenemang slog även publikrekord med flest besökare någonsin i Yrkes-SM:s historia, 22 403 åskådare tog sig till Arenastaden i Växjö för att följa tävlingarna. Gustav Weber har varit med och tävlat och vunnit guld i yrkes SM 2022 i Växjö inom kategorin fordonslackering. Han har själv gått på Ållebergsgymnasiet och jobbar idag som lackerare och har gjort sedan han tog studenten 2021.

Lite kort om yrkes SM.
Yrkes SM är ett arrangemang, som genomförs vartannat år, där ungdomar gör upp om SM-titeln inom en rad olika yrken. Syftet med yrkes-SM är att öka intresset och rekryteringen till yrkesutbildningar.

Pristagarna inom lackering.
Guld: Gustav Weber
Silver: Gundars Kalkis
Brons: Linnea Rydörn