Beskrivning saknas.
Vad är er affärsidé?
Vår affärsidé lyder: ”GjutaDesign UF erbjuder egengjutna ljuslyktor i olika färger med fokus på design och hållbarhet till den som vill ha stilrena ljuslyktor till ett rimligt pris”.

Beskrivning saknas.
Hur kom det sig att ni valde att starta just detta UF-företag?
Vi ville skapa någonting själva för att sedan kunna sälja egentillverkade ljuslyktor i hållbart material.

Beskrivning saknas.

Vad har varit lättast respektive svårast i att driva ett eget UF-företag?
Det lättaste har varit själva produktionen. Att gjuta och slipa är inte speciellt svårt när man väl kommer in i det. Det svåraste har varit att komma på en bra idé som alla tyckte om samt att producera produkterna i god tid i höstas när vi fick väldigt mycket beställningar på en och samma gång.

Beskrivning saknas.

Beskrivning saknas.

Finns det något ni kommer ta med er till framtiden?
Vi kommer att ta med oss väldigt mycket i framtiden som vi lärt oss under denna tiden. Dels hur man driver ett UF-företag och allt vad det innebär. Men också hur man ska gå tillväga för att jobba effektivt och samarbeta på bästa sätt.

Beskrivning saknas.